Czym jest diagram sieciowy

Jakie są Twoje potrzeby w zakresie diagramów sieciowych?

Dopiero zaczynam przygodę z diagramami sieciowymi i chcę się dowiedzieć więcej.

Chcę utworzyć własny diagram sieciowy w Lucidchart.


Mapowanie sieci i wszystkich elementów, z którymi wchodzi ona w interakcje, można przeprowadzić, korzystając z zaawansowanego oprogramowania do tworzenia diagramów sieciowych, takiego jak Lucidchart. Tutaj znajdziesz szczegółowy opis diagramów sieciowych i topologii sieci, w tym definicje, poradniki, przykłady użycia, symbole i inne.

7 minuta czytania

Chcesz stworzyć własny diagram sieciowy? Wypróbuj Lucidchart. To szybkie, łatwe i całkowicie bezpłatne.

Utwórz diagram sieciowy

Czym jest diagram sieciowy?

Diagram sieciowy stanowi graficzną wizualizację sieci komputerowej lub telekomunikacyjnej. Przedstawia elementy tworzące sieć i ich wzajemne oddziaływanie, w tym routery, urządzenia, koncentratory, zapory itd. Ten diagram sieciowy przedstawia sieć lokalną (LAN):

Diagram sieciowy, w zależności od jego zakresu i celu, może zawierać wiele szczegółowych informacji lub stanowić jedynie ogólny zarys. Na przykład diagram sieci LAN może przedstawiać adresy IP poszczególnych komputerów, natomiast diagram sieci MAN (metropolitan area network) może reprezentować budynki lub obszary z pojedynczym węzłem.

Diagram sieciiowy może być fizyczny lub logiczny.

Diagramy sieci logicznej

Diagram sieci logicznej przedstawia sposób, w jaki informacje przepływają przez sieć. Dlatego diagramy sieci logicznej zazwyczaj przedstawiają podsieci (w tym identyfikatory VLAN, maski i adresy), urządzenia sieciowe, takie jak routery i zapory oraz protokoły routingu.

diagram sieci logicznej

W modelu Open Systems Interconnection (OSI) diagramy sieci logicznej są skorelowane z informacjami zawartymi w warstwie 3 (L3). Znana również jako „warstwa sieciowa”, L3 jest abstrakcyjną warstwą, która odpowiada za przekazywanie pakietów przez routery pośrednie. Poziom 2 przedstawia połączenia danych pomiędzy sąsiednimi węzłami, podczas gdy poziom 1 przedstawia czysto fizyczny układ.

Diagramy sieci fizycznej

Diagram sieci fizycznej przedstawia rzeczywiste fizyczne rozmieszczenie elementów tworzących sieć, w tym kabli i sprzętu. Zazwyczaj diagram przedstawia widok sieci z lotu ptaka w jej fizycznej przestrzeni, takiej jak plan piętra.

Jak wykorzystuje się diagramy sieciowe?

Diagramy sieci mogą służyć do przedstawiania wzajemnych oddziaływań pomiędzy elementami sieci, dlatego są wykorzystywane do różnych celów, takich jak:

  • Planowanie struktury sieci domowej lub firmowej
  • Koordynowanie aktualizacji istniejącej sieci
  • Zgłaszanie i rozwiązywanie problemów z siecią
  • Spełnianie wymogów PCI lub innych wymagań
  • Dokumentowanie komunikacji zewnętrznej, onboardingu itp.
  • Ewidencjonowanie komponentów
  • Wysyłanie istotnych informacji do sprzedawcy w ramach RFP (zapytanie ofertowe) bez ujawniania informacji poufnych
  • Sprzedaż propozycji dotyczących sieci interesariuszom finansowym
  • Proponowanie wysokopoziomowych zmian w infrastrukturze syslogowej

Czym jest topologia sieci?

Topologia sieci odnosi się do rozmieszczenia elementów w sieci. Podobnie do diagramów sieci, topologie sieci mogą opisywać fizyczne lub logiczne aspekty sieci. Topologia logiczna jest również znana jako topologia sygnałowa.

Różne topologie sprawdzają się w określonych sytuacjach, ponieważ mogą mieć wpływ na wydajność, stabilność i inne wyniki.

Topologia magistrali

Ten typ sieci, znany również jako topologia szkieletowa, liniowa lub ethernetowa, wyróżnia się tym, że wszystkie węzły są połączone centralnym nośnikiem („magistrala”), który ma dokładnie dwa punkty końcowe.

topologia magistrali

Topologie magistrali są łatwe do skonfigurowania i wymagają krótszych kabli niż niektóre inne topologie. Jeśli jednak centralna magistrala ulegnie awarii, awarii ulegnie również cała sieć, a zlokalizowanie problemu może być trudne.

Topologia pierścienia

Węzły są połączone w okrągły wzór, a pakiety informacji są przesyłane przez pierścień, aż dotrą do miejsca przeznaczenia.

topologia pierścienia

Sieci pierścieniowe mogą okazać się lepsze od tych opartych na topologii magistrali i można je łatwo rekonfigurować w celu dodania lub usunięcia urządzeń. Jednak nadal są one stosunkowo podatne na uszkodzenia, ponieważ w przypadku awarii jednego węzła awarii ulega cała sieć. Ponadto, przepustowość łącza musi być współdzielona przez wszystkie urządzenia i połączenia.

Topologia gwiazdy

Topologia gwiazdy jest jedną z najczęściej spotykanych topologii i składa się z centralnego koncentratora lub przełącznika, przez który przechodzą wszystkie dane, oraz wszystkich węzłów peryferyjnych podłączonych do centralnego węzła.

topologia gwiazdy

Topologie gwiazdy są zazwyczaj niezawodne, ponieważ awarie pojedynczych maszyn nie mają wpływu na resztę sieci. Jeśli jednak centralny hub lub switch ulegnie awarii, żaden z podłączonych węzłów nie będzie miał do niego dostępu. W przypadku sieci gwiazdy koszty okablowania są również wyższe.

Topologia siatki

Istnieją dwa rodzaje topologii siatki. W pierwszym z nich, zwanym topologią pełnej siatki, każdy węzeł jest bezpośrednio połączony z każdym innym węzłem.

topologia pełnej siatki

W topologii częściowej siatki węzły są połączone tylko z tymi węzłami, z którymi wchodzą w największą interakcję.

topologia częściowej siatki

Większość sieci wykorzystuje pewną kombinację topologii w celu uzyskania tak zwanej topologii hybrydowej. Na przykład topologia drzewa łączy w sobie topologię magistrali i topologię siatki.

Topologia logiczna i fizyczna danej sieci mogą być do siebie podobne lub całkowicie odmienne. Na przykład sieć Ethernet oparta na skrętce ma fizycznie topologię gwiazdy, ale logicznie opiera się na topologii magistrali.

Chcesz stworzyć własny diagram sieciowy? Wypróbuj Lucidchart. To szybkie, łatwe i całkowicie bezpłatne.

Utwórz diagram sieciowy

Przykładowe diagramy sieciowe

Diagramy sieciowe mogą być używane do przedstawiania praktycznie każdej sieci, co oznacza, że istnieje duża różnorodność diagramów. Diagramy sieciowe różnią się pod dwoma ważnymi względami: rodzajem sieci, którą przedstawiają, oraz topologią sieci, czyli rozmieszczeniem jej elementów. Poniżej znajdziesz kilka przykładów. Możesz też odwiedzić naszą bibliotekę przykładowych diagramów sieciowych.

Wirtualna sieć prywatna: umożliwia użytkownikom dostęp do sieci prywatnej za pośrednictwem sieci publicznej, jak gdyby byli oni bezpośrednio połączeni z tą siecią prywatną.

diagram sieci vpn

Rack serwerowy: przedstawia układ systemu rack

diagram sieciowy racka serwera

Sieć prywatna przedsiębiorstwa: łączy różne elementy w ramach przedsiębiorstwa, takie jak wiele zakładów.

diagram sieciowy korporacji

Łączność sieciowa DSL: przedstawia, w jaki sposób informacje są przekazywane przez linie telefoniczne.

diagram sieciowy połączenia dsl

    Symbole diagramu sieciowego

    Diagram sieciowy stanowi graficzną wizualizację rzeczywistego systemu, dlatego wykorzystuje symbole. Niektóre symbole przedstawiają rzeczywiste jednostki fizyczne, a inne oznaczają rodzaje relacji, które istnieją między jednostkami.

    Oto niektóre z najczęściej spotykanych symboli:

    symbole

    Symbole Cisco, AWS, Google Cloud i Azure.

    Cisco Systems, Inc. jest jednym z największych dostawców sprzętu sieciowego na świecie. W związku z tym opracowali kompleksowy zestaw ikon topologii sieci, które odpowiadają oferowanym przez nich urządzeniom. Zespół ds. zaawansowanych usług firmy Cisco pomaga organizacjom w optymalizacji ich sieci pod kątem maksymalnego czasu pracy, a te ikony stanowią przejrzysty i wygodny sposób przekazywania informacji o tych sieciach.

    diagram sieci cisco

    W sumie istnieje kilkadziesiąt kształtów diagramu sieciowego Cisco. Pełną listę można pobrać tutaj.

    Amazon Web Services, Google Cloud Platform i Microsoft Azure, trzej wiodący dostawcy usług hostingowych w chmurze, również mają własne zbiory symboli do opisywania sieci hostowanych w ich usługach. Oto diagram sieci AWS:

    diagram sieci AWS

    W tym poradniku znajdziesz AWS, Google Cloud, lub Azure i więcej informacji o symbolach diagramów sieciowych. Możesz też przeglądać wszystkie symbole w Lucidchart i eksperymentować z nimi.

    Jak utworzyć diagram sieciowy

    Zanim zaczniesz tworzyć diagram, upewnij się, że masz jasny cel. Najlepiej utwórz kilka diagramów, z których każdy uchwyci inny aspekt sieci, zamiast próbować zmieścić wszystkie informacje na jednym diagramie.

    Po wybraniu sieci do zmapowania wykonaj poniższe kroki, aby stworzyć estetyczny, użyteczny diagram sieciowy.

    1. Określ sprzęt

      . Na początku nie zwracaj uwagi na połączenia. Zamiast tego wymień wszystkie stacje robocze, serwery, routery, zapory sieciowe i inne komponenty, które stanowią część sieci. Jeśli używasz oprogramowania do tworzenia diagramów sieciowych, możesz to zrobić, przeciągając kształty do obszaru roboczego.
    2. Pogrupuj kształty.

      Aby rozpocząć porządkowanie diagramu, przesuń powiązane kształty bliżej siebie. Kształty mogą być powiązane logicznie lub fizycznie, w zależności od tego, jaki rodzaj diagramu tworzysz.
    3. Dodaj powiązania.

      Linia pomiędzy dwoma kształtami wskazuje, że są one w jakiś sposób połączone, zazwyczaj przez przepływ informacji.
    4. Dodaj etykiety.

      Dołącz wszelkie dodatkowe informacje o każdym kształcie, które uważasz za przydatne dla odbiorców. Możesz umieścić te informacje obok każdego komponentu lub ponumerować komponenty, a następnie umieścić dodatkowe informacje w legendzie.
    5. Formatowanie końcowe.

      Dostosuj rozmieszczenie, rozmiar, kolor i inne atrybuty elementów diagramu.

    Aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia diagramów sieciowych, a także poznać dodatkowe wskazówki i porady, zapoznaj się z tym poradnikiem.


      Lucidchart doskonale nadaje się do tworzenia pięknych diagramów sieciowych, od Cisco po AWS, Google Cloud i Azure. Wystarczy przeciągnąć i upuścić kształty, których potrzebujesz na obszarze roboczym, aby rozpocząć pracę. 

      Chcesz stworzyć własny diagram sieciowy? Wypróbuj Lucidchart. To szybkie, łatwe i całkowicie bezpłatne.

      Zacznij

      • Cennik
      • Indywidualny
      • Zespół
      • Przedsiębiorstwo
      • Kontakt z działem sprzedaży
      PrywatnośćPrawnyWybór prywatności plików cookiePolityka plików cookie
      • linkedin
      • twitter
      • instagram
      • facebook
      • youtube
      • glassdoor
      • tiktok

      © 2025 Lucid Software Inc.