Co to jest diagram przepływu danych

Jakie są Twoje potrzeby związane z DPD?

Jestem nowy w DPD i chcę dowiedzieć się więcej.

Chcę stworzyć własny DPD w Lucidchart.

Chcę stworzyć DPD korzystając z szablonu Lucidchart.


Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu do tworzenia diagramów przepływu danych łatwo jest zrozumieć przepływ danych przez systemy . Ten przewodnik zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o diagramach przepływu danych, w tym definicje, historię oraz symbole i notacje. Poznasz różne poziomy diagramów przepływu danych, różnicę między  logicznym i fizycznym diagramem przepływu danych  oraz wskazówki dotyczące tworzenia diagramów przepływu danych.  

8 minuta czytania

Chcesz stworzyć własny DPD? Wypróbuj Lucidchart. To szybkie, łatwe i całkowicie bezpłatne.

Stwórz DPD

Czym jest diagram przepływu danych?

Diagram przepływu danych (DPD) odwzorowuje przepływ informacji dla dowolnego procesu lub systemu. Wykorzystuje zdefiniowane symbole, takie jak prostokąty, okręgi i strzałki, a także krótkie etykiety tekstowe, aby pokazać dane wejściowe, wyjściowe, punkty przechowywania i trasy między poszczególnymi miejscami docelowymi. Schematy przepływu danych mogą obejmować zarówno proste, nawet ręcznie rysowane przeglądy procesów, jak i szczegółowe, wielopoziomowe DPD, które coraz głębiej zagłębiają się w sposób obsługi danych. Mogą służyć do analizy istniejącego systemu lub modelowania nowego. Podobnie jak wszystkie najlepsze diagramy i wykresy, DPD może często wizualnie „przekazać” rzeczy, które trudno byłoby wyjaśnić słowami, i działa zarówno dla odbiorców technicznych, jak i nietechnicznych, od programisty po dyrektora generalnego. Dlatego nawet po tylu latach DPD pozostają tak popularne. Chociaż sprawdzają się dobrze w przypadku oprogramowania i systemów do przepływu danych, w dzisiejszych czasach są mniej przydatne do wizualizacji oprogramowania lub systemów interaktywnych, działających w czasie rzeczywistym lub zorientowanych na bazy danych.

diagram przepływu danych

Historia DPD

Diagramy przepływu danych zostały spopularyzowane w późnych latach siedemdziesiątych przez pionierów informatyki Eda Yourdona i Larry'ego Constantine'a, wywodząc się z książki Structured Design. Oparli je oni na modelach obliczeniowych „grafu przepływu danych” Davida Martina i Geralda Estrina. Koncepcja projektu strukturalnego, a wraz z nią metoda DPD odniosła nagły sukces w dziedzinie inżynierii oprogramowania Stała się bardziej popularna w kręgach biznesowych niż w kręgach akademickich, ponieważ została zastosowana do analizy biznesowej,

Wkład wniosły również dwie powiązane koncepcje:

  • Analiza i projektowanie zorientowane obiektowo (OOAD), opracowane przez Yourdona i Petera Coad w celu analizy i projektowania aplikacji lub systemu.
  • Structured Systems Analysis and Design Method (SSADM), metoda kaskadowa do analizy i projektowania systemów informatycznych. To rygorystyczne podejście do dokumentacji kontrastuje z nowoczesnymi podejściami zwinnymi, takimi jak Scrum i Dynamic Systems Development Method (DSDM).

Trzech innych ekspertów, którzy przyczynili się do rozwoju metodologii DPD, to Tom DeMarco, Chris Gane i Trish Sarson. Połączyli oni siły w różnych kombinacjach, aby stać się głównymi definitorami symboli i notacji używanych w diagramie przepływu danych.

Symbole i notacje używane w DPD

Dwa popularne systemy symboli noszą nazwy ich twórców:

  • Yourdon i Coad
  • Yourdon i DeMarco
  • Gane i Sarson

Jedną z głównych różnic w ich symbolach jest to, że Yourdon-Coad i Yourdon-DeMarco używają okręgów dla procesów, podczas gdy Gane i Sarson używają prostokątów z zaokrąglonymi rogami, czasami nazywanych rombami. W użyciu są również inne odmiany symboli, dlatego ważne jest, aby pamiętać, aby zachować jasność i spójność w kształtach i notacjach używanych do komunikowania się i współpracy z innymi.

Stosując zasady lub wytyczne dowolnej konwencji DPD, symbole przedstawiają cztery elementy diagramów przepływu danych.

  1. Podmiot zewnętrzny:

    zewnętrzny system, który wysyła lub odbiera dane, komunikując się z diagramowanym systemem. Są one źródłami i miejscami docelowymi informacji wchodzących lub wychodzących z systemu. Może to być zewnętrzna organizacja lub osoba, system komputerowy lub system biznesowy. Są one również znane jako terminatory, źródła i pochłaniacze lub aktorzy. Zazwyczaj rysuje się je na krawędziach diagramu.
  2. Proces:

    dowolny proces, który zmienia dane, tworząc dane wyjściowe. Może wykonywać obliczenia, sortować dane w oparciu o logikę lub kierować przepływem danych w oparciu o reguły biznesowe. Do opisu procesu używana jest krótka etykieta, na przykład „Prześlij płatność”.
  3. Magazyn danych:

    pliki lub repozytoria przechowujące informacje do późniejszego wykorzystania, takie jak  tabela bazy danych lub formularz członkostwa. Każdy magazyn danych otrzymuje prostą etykietę, taką jak „Zamówienia”.
  4. Przepływ danych:

    trasa, jaką dane obierają między podmiotami zewnętrznymi, procesami i magazynami danych. Przedstawia on interfejs między innymi komponentami i jest wyświetlany za pomocą strzałek, zwykle oznaczonych krótką nazwą danych, np. „Szczegóły rozliczeniowe”.

Notacja

Yourdon i Coad

Gane i Sarson

Podmiot zewnętrzny
Yourdon i Coad podmiot zewnętrzny
Gane & Sarson podmiot zewnętrzny
Proces
Yourdon i Coad proces
Gane i Sarson proces
Magazyn danych
Yourdon i Coad magazyn danych
Gane i Sarson magazyn danych
Przepływ danych
Yourdon i Coad przepływ danych
Gain i Sarson przepływ danych

Chcesz poznać więcej szczegółów? Oto kompleksowe spojrzenie na symbole i notacje diagramów oraz sposób ich użycia.

Zasady i wskazówki dotyczące DPD

  • Każdy proces powinien mieć co najmniej jedną daną wejściową i wyjściową.
  • Każdy magazyn danych powinien mieć co najmniej jeden dopływ danych i jeden wypływ danych.
  • Dane przechowywane w systemie muszą przejść przez proces.
  • Wszystkie procesy w DPD przechodzą do innego procesu lub magazynu danych.

Chcesz stworzyć własny DPD? Wypróbuj Lucidchart. To szybkie, łatwe i całkowicie bezpłatne.

Stwórz DPD

Poziomy i warstwy DPD: od diagramów kontekstowych do pseudokodu

Diagram przepływu danych może stopniowo zagłębiać się w szczegóły, używając poziomów i warstw, koncentrując się na określonym elemencie.  Poziomy DPD są ponumerowane 0, 1 lub 2, a czasami przechodzą nawet do poziomu 3 lub dalej. Niezbędny poziom szczegółowości zależy od zakresu tego, co próbujesz osiągnąć.

  • Poziom DPD 0 nazywany jest również diagramem kontekstowym. Jest to podstawowy przegląd całego systemu lub procesu, który jest analizowany lub modelowany. Został zaprojektowany jako skrótowy widok, pokazujący system jako pojedynczy proces wysokiego poziomu wraz z jego powiązaniami z podmiotami zewnętrznymi. Powinien być łatwo zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców, w tym interesariuszy, analityków biznesowych, analityków danych i programistów. 
diagram kontekstowy
  • Poziom 1 DPD zapewnia bardziej szczegółowe rozbicie fragmentów diagramu kontekstowego. Podkreślisz główne funkcje realizowane przez system, rozkładając wysokopoziomowy proces Diagramu Kontekstowego na jego podprocesy. 
Diagram poziomu 1
  • Poziom 2 DPD przechodzi następnie o krok głębiej w części Poziomu 1. Osiągnięcie wymaganego poziomu szczegółowości działania systemu może wymagać większej ilości tekstu. 
Diagram poziomu 2
  • Przejście do poziomu 3, 4 i dalej jest możliwe, ale wyjście poza poziom 3 jest rzadkością. Może to spowodować złożoność, która utrudni skuteczną komunikację, porównywanie lub modelowanie.

Korzystając z warstw DPD, kaskadowe poziomy można zagnieżdżać bezpośrednio na schemacie, zapewniając przejrzysty wygląd z łatwym dostępem do zagłębienia się dalej.

Jeśli DPD stanie się wystarczająco szczegółowy, programiści i projektanci mogą wykorzystać go do pisania pseudokodu, który jest kombinacją języka angielskiego i języka kodowania.  Pseudokod ułatwia tworzenie samego kodu.

Przykłady wykorzystania DPD

Diagramy przepływu danych dobrze nadają się do analizy lub modelowania różnych typów systemów w różnych dziedzinach.

DPD w inżynierii oprogramowania: to właśnie tam diagramy przepływu danych miały swój główny początek w latach siedemdziesiątych. DPD mogą zapewnić skoncentrowane podejście do opracowania technicznego, w którym z góry przeprowadza się więcej badań, aby przejść do kodowania.

DPD w analizie biznesowej: analitycy biznesowi używają DPD do analizowania istniejących systemów i znajdowania nieefektywności. Tworzenie diagramów procesu może ujawnić kroki, które w innym przypadku mogłyby zostać pominięte lub nie w pełni zrozumiane.

DPD w przebudowie procesów biznesowych: DPD można wykorzystać do modelowania lepszego, wydajniejszego przepływu danych przez proces biznesowy. BPR został zapoczątkowany w latach 90. XX wieku, aby pomóc organizacjom obniżyć koszty operacyjne, poprawić obsługę klienta i lepiej konkurować na rynku.

DPD w zwinnym rozwoju: DPD można wykorzystać do wizualizacji i zrozumienia wymagań biznesowych i technicznych oraz planowania kolejnych kroków. Diagramy te mogą być prostym, ale potężnym narzędziem komunikacji i współpracy, pozwalającym skoncentrować się na szybkim rozwoju.

DPD w strukturach systemowych: Każdy system lub proces można analizować stopniowo, aby go ulepszyć, zarówno pod względem  technicznym, jak i  nietechnicznym.

DPD a zunifikowany język modelowania (UML)

Podczas gdy DPD ilustruje przepływ danych przez system, UML jest językiem modelowania używanym w obiektowym projektowaniu oprogramowania w celu zapewnienia bardziej szczegółowego widoku. DPD może nadal stanowić dobry punkt wyjścia, ale podczas faktycznego tworzenia systemu programiści mogą skorzystać z diagramów UML, takich jak diagramy klas i diagramy struktur, aby osiągnąć wymaganą szczegółowość.

Logiczny DPD a fizyczny DPD

Są to dwie kategorie diagramów przepływu danych.  Logiczny DPD wizualizuje przepływ danych, który jest niezbędny do działania firmy. Koncentruje się na firmie i potrzebnych informacjach, a nie na tym, jak system działa lub ma działać. Jednak to fizyczny DPD pokazuje, w jaki sposób system jest obecnie wdrażany lub jak będzie wdrażany w przyszłości. Na przykład w logicznym DPD procesy byłyby czynnościami biznesowymi, podczas gdy w fizycznym DPD procesami byłyby programy i procedury ręczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz nasze głębsze spojrzenie na logiczne DPD w porównaniu z fizycznymi DPD.

Jak stworzyć diagram przepływu danych

Możesz stworzyć swój własny DPD online za pomocą Lucidchart. Skorzystaj z naszych przykładów DPD i specjalistycznych notacji, aby wizualnie przedstawić przepływ danych przez system. Nasz kreator diagramów przepływu danych jest prosty, ale potężny. Zacznij od szablonu, a następnie użyj naszych kształtów, aby dostosować swoje procesy, magazyny danych, przepływy danych i podmioty zewnętrzne.


Pomocne zasoby

Tworzenie diagramów przepływu danych jest szybkie i łatwe dzięki Lucidchart. Rozpocznij bezpłatny okres próbny już dziś, aby rozpocząć tworzenie i współpracę. 

Chcesz stworzyć własny DPD? Wypróbuj Lucidchart. To szybkie, łatwe i całkowicie bezpłatne.

Zacznij

  • Cennik
  • Indywidualny
  • Zespół
  • Przedsiębiorstwo
  • Kontakt z działem sprzedaży
PrywatnośćPrawnyWybór prywatności plików cookiePolityka plików cookie
  • linkedin
  • twitter
  • instagram
  • facebook
  • youtube
  • glassdoor
  • tiktok

© 2024 Lucid Software Inc.